Asp.Net Projesini Lokal IIS Üzerinde Test Etme

  • Haziran 7, 2016
  • /
  • Yorum Yok

     Üzerinde çalıştığımız projeler büyüdükçe lokal testler ile sunucu üzerindeki testler arasındaki fark artar. Lokalimizde aldığımız sonuçları her zaman sunucu ortamında alamayabiliriz. Geliştirme bilgisayarına IIS kurmak bu farkın büyük ölçüde azalmasını sağlar. Lokal IIS üzerinde çalışmak büyük kolaylıklar sağlar. Visual Studio'yu çalışır durumda bırakma zorunluluğundan kurtarması başlı başına bir performans kazancı iken url routing gibi bazı çalışmaları daha gerçekçi test edebilmemizi sağlar.

     IIS Kurmak

     IIS defaultta kurulu gelmez. Bunun için çok uzun sürmeyen bazı işlemler yapmak gerekir. Bu işlemi yapabilmek için Administrator yetkisinde olmak gerektiğini hatırlatayım.

     1 - Denetim Masası -> Programlar ve Özellikler -> Windows Özelliklerini Aç Veya Kapat
     2 - Internet Information Services / World Wide Web Hizmetleri / Uygulama Geliştirme Özellikleri sekmesini genişletin
     3 - "Asp.Net 4.5" checkbox'ını seçili hale getirin(Windows sürümüne bağlı olarak Asp.Net 4.6 veya başka sürümler de olabilir, en son sürümü seçin).

     IIS'te Website Kurmak     

     * Yükleme tamamlandıktan sonra Çalıştır penceresine "inetmgr" yazarak ya da doğrudan başlat ekranında IIS Manager yazarak Internet Information Services(IIS) Yöneticisi'ni çalıştırın. Sol sekmedeki bilgisayar adınızın altındaki "Siteler" sekmesine sağ tıklayıp "Web Sitesi Ekle" seçeneğini seçin.

     * Açılan pencerede websitenize bir isim verin. Bu isim sadece IIS üzerinde sitenizi tanımanıza yarayacağı için çok önemi yok. 

     * Fiziksel yol, projenizin dosyalarının bulunduğu dizin olmalı.

     * Ana bilgisayar adı olarak websitenizin çağırılacağı url'i girmeniz gerekiyor. Genelde karışmaması açısından lokal IIS'te çalışacak websiteye "local." diye başlayan bir url tanımlanır. Örneğin : local.emreyldrm.com

     * Tamam diyerek website oluşturmayı tamamlıyoruz.

     * Ana bilgisayar adı olarak girdiğiniz url'i hala bilgisayarınız internette arayacaktır, dolayısıyla kendi websitenizi göremeyeceksiniz. Bunun için hosts dosyasından bu url'in local'e bakması gerektiğini bildirmek gerekiyor. "C:\Windows\System32\drivers\etc" sekmesindeki host dosyasına aşağıdaki gibi bir satır eklemeniz gerekiyor. Benim "local.deneme.com" olarak yazdığım url, "Ana bilgisayar adı" olarak bildirdiğiniz url olmalı. Bu işlemi yapabilmek için yine Administrator yetkisinde olmak gerekiyor.

    127.0.0.1    local.deneme.com
    
     * Artık projenizi belirttiğiniz url'i çağırarak tarayıcınızda görebilirsiniz Visual Studio kapalı dahi olsa.

     Local IIS'teki Websiteyi Debug Etmek

     * Visual Studiyo'yu "Run as Administrator" seçeneği ile çalıştırmak gerekiyor. Projenizi açın.

     * Projeyi açtıktan sonra Solution Explorer penceresinden projenize sağ tıklayıp Properties seçeneğini seçin.

     * Açılan pencerede Web sekmesini açın.

     * Servers altındaki combobox'tan "External Host" seçip Project Url olarak "Ana bilgisayar adı"nı "http" içerecek şekilde girin(http://local.deneme.com) ve kaydedin.

     * Artık projenizi debug edebilirsiniz.

YORUMLAR
ismail
Ekim 14, 2019 14:03
Aynı hatayı HTTP Hatası 403.14 - Forbidden Web bende de veriyor
Emrah
Ekim 4, 2019 10:08
merhaba, bu yazdıklarınızı aynen uyguladım fakat mvc5 projesini ııste yayımlamak isteyince HTTP Hatası 403.14 - Forbidden Web sunucusu bu dizinin içindekileri listelemeyecek şekilde yapılandırılmış. hatası alıyorum. çözümü biliyormusunuz? sanıırım web.configten soru yaşıyorum.
Email Adresi *
Görüntülenecek İsim *
Yorum *
Paylaş
  • f