C# Dersleri 1 - C# Programlamaya Giriş

     C# Nedir

     C#, C++'ın programlama kabiliyeti ve Visual Basic'in kolaylığını bir araya getirmek amacıyla Microsoft tarafından yaratılmış object-oriented(nesne tabanlı) bir programlama dilidir. C++ tabanlı bir dildir ve Java ile bir çok ortak özellikleri vardır. Yani C++ ya da Java bilen bir yazılımcı C# öğrenmekte hiç bir zorluk yaşamayacaktır.

     C#, Microsoft'un .Net platformu ile entegre çalışabilecek şekilde tasarlanmıştır. Çoğunlukla Windows üzerinde geliştiriliyor olmasına rağmen platform bağımsız bir programlama dilidir.

     C# Programlama

     C# dilinde geliştirmelerimizi Visual Studio üzerinde yaparız. Visual Studio'nun Express versiyonunu buradan indirebilirsiniz.

     Visual Studio'da Yeni Proje Oluşturmak

     Visual Studio'yu açtığınızda aşağıdaki gibi bir ekranla karşılaşırsınız.

Visual Studio açılış ekranı

     Bu ekranda "New Project" butonuna tıkladığımızda karşımıza proje türünü seçmemizi isteyen bir pencere çıkar. 

Visual Studio Proje Türü Seç

     Proje türünü "Windows Form Application" olarak seçip projeye isim verdikten sonra "OK" butonuna tıkladığımızda projeyi oluşturmuş oluyoruz.

İlk Windows Form Uygulaması

     Gelen ekranda ortadaki pencerede formu görüyorsunuz. Bu proje türünde kısaca yapacağımız tüm işlemler bu form üzerinde olacak. Form application projelerinde en çok kullanılan tablerden birisi, görselde solda bulunan Toolbox penceresi. Bu pencereyi göremiyorsanız ya da yanlışlıkla kapattıysanız View -> Toolbox seçeneği ile tekrar açabilirsiniz.

     Tüm projelerimizde kullanacağımız, görselde sağda bulunan "Solution Explorer" penceresi bir diğer önemli penceremiz. Eğer yanlışlıkla kapatırsanız yine View menüsü altında bulabilirsiniz. Bu pencere, projemize ait dosyaların listelendiği pencere. Bunların dışındaki pencerelerin işlevlerini zamanı geldikçe konuşacağız.

YORUMLAR
Email Adresi *
Görüntülenecek İsim *
Yorum *
Paylaş
  • f