C# Dersleri 2 - Form Özelliklerini Değiştirmek

     Önceki makalede Visual Studio'da yeni bir proje oluşturmuştuk. Bu proje Windows form uygulamasıydı. Windows form uygulamalarında çoğunlukla(her zaman) form ve diğer kontrollerin bazı özelliklerini(property) değiştirmek isteriz. Özelliklerden kastım formun(veya başka bir kontrolün) boyutu, arka plan rengi, başlığı, id'si vs. Bunların tamamını kod yazarak yapabileceğimiz gibi, Visual Studio arayüzünde bu işimizi kolaylaştıran bir pencere mevcut : Properties Window. Eğer bu pencereyi bulamıyorsanız veya kapattıysanız Tools -> Properties Window seçeneğini seçerek ya da F4 tuşu ile açabilirsiniz.

     Şimdi forma bir Control ekleyelim. Kullanıcının form üzerinde etkileşimde bulunabileceği herşey bir Control. Checkbox'lar, buttonlar, textbox'lar vs. Örneğin forma Button eklemek için Toolbox penceresinden Button'a çift tıklayabilir ya da sürükle bırak yöntemiyle formun üzerine bırakabilirsiniz. Bir Control'ü formun üzerine bıraktıktan sonra mouse ile tutup sürükleyerek tekrar konumunu değiştirebilirsiniz.

     Button seçili durumdayken Properties penceresine gelelim ve örneğin "Text" özelliğinin karşısına "Tıkla" yazalım. Enter'a bastığınızda ya da başka bir yere tıkladığınızda Button'un üstündeki yazının "Tıkla" olduğunu göreceksiniz. Eğer Button'un arka plan rengini değiştirmek isterseniz, yine Properties penceresinde "BackColor" özelliğinin yanındaki combobox'tan istediğiniz rengi seçebilirsiniz. Bunlar gibi Properties penceresi aracılığıyla değişiklik yapabileceğiniz bir çok özellik var. Bunların birçoğu hakkında diğer makalelerde zamanla bahsediyor olacağım ancak şimdiden bir göz atmanız iyi olacaktır.

Form Properties

     Projeyi çalıştırmak istediğinizde menünün hemen altındaki yeşil üçgen ikonlu "Start" butonuna tıklamanız ya da F5 tuşuna basmanız yeterli.

Visual Studio Projeyi Çalıştırmak

     Gelen formda, henüz kod yazmadığımız için, butona tıkladığımızda hiçbir şey olmayacak. Projeyi durdurmak isterseniz, formun üzerindeki kapat ikonuna tıklayabilirsiniz. Ya da shift + F5 tuş kombinasyonunu kullanabilirsiniz.

YORUMLAR
Email Adresi *
Görüntülenecek İsim *
Yorum *
Paylaş
  • f