C# Dersleri 3 - Hello World

     Daha önce programlama üzerine ufacık bir çalışma bile yaptıysanız bilirsiniz ki her yeni programlama dili öğrenirken ilk önce "Hello World" yazdırmak adettendir. Biz de bu adeti bozmayalım. Bu uygulama için ihtiyacımız olan tek şey yeni bir form uygulaması açıp, forma bir adet Button sürüklemek.

     Button'un Name özelliğini "btnClick", text özelliğini "Tıkla" yapalım Properties penceresinden. Daha sonra butona çift tıklarsanız otomatik olarak backend tarafına geçmiş olacaksınız. Burada göreceksiniz ki Visual Studio bizim için otomatik olarak "btnClick_Click" adında bir method(fonksiyonlara C#'da method denir) hazırladı. Control'lerin olayları(Event) vardır. Örneğin kullanıcının butona tıklaması bir Event'tir. Butona ait tüm Event'leri, buton seçili iken Properties penceresini açtığınızda Events butonuna tıklayarak görebilirsiniz. Button Control'ü için default Event Click olayıdır. O yüzden biz butona çift tıklayınca otomatik olarak Click olayının methodunu oluşturdu.     

private void btnClick_Click(object sender, EventArgs e)
{

}

     C#'da kod bloğu, süslü parantezler arasıdır. "{" ile başlar, "}" ile sonlanır. Visual Studio'nun bizi düşünüp otomatik oluşturduğu "btnClick_Click" methodunun sınırları, altındaki süslü parantezlerdir. Bu iki süslü parantez içine yazdığımız kodlar, kullanıcı bu butona tıklayınca çalışacak kodlardır.      

private void btnClick_Click(object sender, EventArgs e)
{
    MessageBox.Show("Hello World!");
}

     Yukarıdaki kodda, MessageBox.Show() hazır bir methoddur. Daha sonra bunun ne olduğunu ayrıntısıyla konuşuruz ancak şimdilik şunu bilsek yeterli : MessageBox.Show() içine yazdığımız yazı, bir mesaj kutusunda gösterilecek yazıdır(e yani).

     F5'e basarak ya da Start butonuna tıklayarak projeyi başlatıyoruz. Gelen formda "Tıkla" butonuna tıkladığımızda karşımıza Hello World! yazılı mesaj kutumuz geliyor.

     Intellisense Nedir? 

     Kod yazarken farketmişsinizdir, yazmaya başladığınız anda Visual Studio autocomplete yapabilmenize olanak sağlayan bir pencere açar yazdığınız satırın hemen altında. Bu bir kod tamamlama özelliğidir ve kod yazarken yazım hatası yapmayı minimuma indirir. Ayrıca yazılımcıyı hızlandırır. Bazen de orada çıkan seçeneklere bakarak kullanacağınız Class veya methodlar ile ilgili fikir edinebilirsiniz. Yön tuşları yardımıyla önerilerden birini seçtikten sonra Tab, Enter ya da boşluk tuşlarını kullanarak devam edebilirsiniz. Herhangi bir durumda intellisense öneri listesini görmek için Ctrl + Boşluk tuş kombinasyonunu kullanabilirsiniz.

     C# Dilinde Noktalı Virgul

     Benzeri birçok dil gibi, C#'da satır ";" ile biter. Bu Visual Studio'ya o satırın bittiğini ve sonraki satıra geçmesi gerektiğini söyler. C# dilinde eğer noktalı virgülleri yerinde kullanmazsanız hata alırsınız.

YORUMLAR
Email Adresi *
Görüntülenecek İsim *
Yorum *
Paylaş
  • f