C# Dersleri 52 - PictureBox Kullanımı

     Windows form uygulamalarında, formda resim görüntülenmesini isterseniz bunu kolaylaştıran bir tool var : PictureBox. Kullanımı çok kolay olan bu toolu bir örnek üzerinden anlatacağım. Bu örnekte aynı zamanda OpenFileDialog classını kullanacağım. Eğer bu class hakkında bilginiz yoksa öncelikle bu makaleye göz atmanızı tavsiye ederim.

     Öncelikle bir windows form uygulaması oluşturup bu forma yalnızca bir button ve PictureBox ekleyelim. Kullanıcı buttona tıkladığında OpenFileDialog kullanarak kullanıcının bir resim seçmesini sağlayacağız ve bu resmi PictureBox'ta göstereceğiz. Formun son görüntüsü aşağıdaki gibi olmalı :

C# İle PictureBox Kullanımı

     Ve gelelim C# tarafına :     

private void Form1_Load(object sender, EventArgs e)
{
    pictureBox1.SizeMode = PictureBoxSizeMode.CenterImage;
    pictureBox1.BorderStyle = BorderStyle.FixedSingle;
}

private void btnClick_Click(object sender, EventArgs e)
{
    OpenFileDialog ofd = new OpenFileDialog();
    if (ofd.ShowDialog() == DialogResult.OK)
    {
        pictureBox1.ImageLocation = ofd.FileName;
    }
}

     Öncelikle formun load eventinde yani form başlatılırken PictureBox'ın SizeMode özelliğini "PictureBoxSizeMode.CenterImage" olarak belirliyoruz. Bu, resmin genişliğinin / yüksekliğinin değiştirilmeden her zaman ortalanmasını sağlar. Bu özelliği "PictureBoxSizeMode.StretchImage" olarak belirleseydik; resmin genişliğini ve yüksekliğini değiştirerek PictureBox'ın boyutlarına uyduracaktı. Bu da tahmin edersiniz ki görseli bozacaktır.

     Kullanıcı buttona tıkladığında, OpenFileDialog kullanarak dosya seçme penceresini açıyoruz. Kullanıcı bir resim seçtiğinde bunu PictureBox'ta gösteriyoruz.

     Projenin tamamını buradan indirebilirsiniz.

YORUMLAR
Email Adresi *
Görüntülenecek İsim *
Yorum *
Paylaş
  • f