C# Dersleri 9 - Switch Case Kullanımı

     C# dilinde Switch-case, bir değeri koşullarla kontrol etmemizi sağlar. Switch-case ile yapabileceğimiz her şeyi if-else komutlarıyla da yapabiliriz ancak; Switch-case syntax olarak yazdığımız kodu kısaltabilir ve çok fazla olasılık içeren yapılarda Switch-case kullanmak performans olarak daha sağlıklıdır. Ayrıca uzun if-else cümleleri yerine Switch-case kullanmak, yazdığınız kodun okunabilirliğini(code readability) arttırır.

     Bir Windows form uygulaması oluşturup forma bir Textbox ve bir Button ekleyelim. Sonra da başlayalım C# kodlamaya :     

private void btnDevam_Click(object sender, EventArgs e)
{
    string takim = txtName.Text;

    switch (takim)
    {
        case "Fenerbahçe":
            MessageBox.Show("Şampiyon Fenerbahçe");
            break;
        case "Galatasaray":
            MessageBox.Show("Şampiyon Galatasaray");
            break;
        case "Beşiktaş":
            MessageBox.Show("Şampiyon Beşiktaş");
            break;
        default:
            MessageBox.Show("Bu takımı bilmiyorum");
            break;
    }
}

      Switch-case syntax olarak gayet kolay ve kullanışlıdır. switch keywordunun yanındaki parantezlerin içine kontrol etmek istediğiniz değişkeni yazarsınız. case keywordü ile de olasılıkları belirtirsiniz. case keywordunden sonra ":" geldiğine dikkat çekeyim. İki noktadan sonra, doğru case'i bulduysa yapacağı işlemi kodluyoruz. Bizim örneğimizde mesaj kutusunda göstermesini istedik. Her case'in sonuna "break" eklememiz gerekiyor. Bu keyword, bu case'in tamamlandığı ve sonraki case'e geçilebileceği anlamına geliyor. case'lerin en sonuna da "default:" ekliyoruz. Eğer hiç bir case geçerli değilse default olarak belirttiğimiz işlem çalıştırılacak. Yani her bir case'i bir if/else if komutu olarak düşünürsek; default, else komutuna karşılık geliyor.

     Switch-case komutuyla kontrol edebileceğiniz değişkenler string olmak zorunda değil. Diğer veri tipleri ile de kullanabilirsiniz.

     Projeyi buradan indirebilirsiniz.

YORUMLAR
Email Adresi *
Görüntülenecek İsim *
Yorum *
Paylaş
  • f