Google Trafik Yoğunluğunu Nasıl Biliyor?

  • Şubat 8, 2017
  • /
  • Yorum Yok

Google trafik yoğunluğunu nasıl biliyor?

     Sabah evden ayrılmadan önce Google Maps uygulamasına bir iki dakika göz atmak, hangi yollardan kaçınmamız gerektiğini, hangi yolların normalden daha az ya da daha fazla sıkışık olduğunu, hangi yolları kullanarak ofise / okula daha hızlı gidebileceğimizi anlamamızı sağlar. Hatta seçtiğimiz rotaya göre Google Maps, normalden kaç dakika gecikeceğimizi bile hesaplayıp bize gösterir. Peki tüm bu hesaplamaları dakikalar boyutunda nasıl yapabiliyor?

     Bu sorunun cevabı biraz ürkütücü, biraz havalı. Google tüm bu bilgileri uydulardan vs değil direk olarak bizden alıyor aslında. Google, uygulamalarını kullanan Android ve Apple kullanıcılarının lokasyon bilgilerini anlık olarak kayıt altına alıyor. Yani herhangi bir Google uygulamasını, mesela Google Maps'i kullanıyorsanız Google'a sürekli bulunduğunuz konum koordinatlarını gönderiyorsunuz. Google, etrafınızdaki herkesten gelen bu konum bilgilerini bir araya getiriyor. Böylelikle etrafınızdaki yollardaki araç yoğunluğunu ve bu konum bilgilerinin değişme hızından da araçların ortalama hızını(yani trafiğin akış hızını) hesaplayabiliyor.

     Zamanla Google veritabanlarında dünya üzerindeki tüm yollar ile ilgili devasa bir "trafik tarihçesi" bilgisi oluşuyor. Bu şekilde de bugünkü trafiği hesapladıktan sonra Google, gitmek istediğiniz yere normale göre ne kadar erken ya da geç varabileceğinizi söyleyebiliyor.

     Eğer tüm bunlar size George Orwell'in 1984 romanını hatırlatıyor ve gözünüzü korkutuyorsa, telefonunuzdaki "Konum" servisini kapatabilirsiniz. Ancak bir çok noktada Google'a bu bilgileri gönderiyor olmamızın can kurtarıcı olduğu da kesin.

YORUMLAR
Email Adresi *
Görüntülenecek İsim *
Yorum *
Paylaş
  • f